18.04 World Food Travel Day
2021-04-13
Święto Morza 2021
2021-06-18

Poczuj wiosnę na Gdynię

Czy czuć już wiosnę w mieście? Sądząc po temperaturach, to raczej przedwiośnie. Ale gdy obudzimy po zimowym śnie wszystkie nasze zmysły i otworzymy się na nowe doznania, to wkrótce poczujemy wiosnę na Gdynię.


– Choć pandemia wciąż nie ustępuje, a obostrzenia i środki bezpieczeństwa pozostają w mocy, to budząca się wiosna rodzi nadzieję, że wkrótce będzie lepiej, że znów będziemy mogli w pełni cieszyć się urokami naszego miasta. Gdynia jest miastem zielonym i słonecznym, więc naturalne uroki wiosny nietrudno tu dostrzec już dziś. Wierząc jednak, że program szczepień i roztropność mieszkańców przyczynią się niebawem do poprawy sytuacji epidemicznej, przygotowaliśmy dla gdynian i naszych gości moc dodatkowych, wiosennych atrakcji – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jakich zatem wrażeń doznamy, wychodząc o tej porze na miasto? Jak możemy poczuć wiosnę na Gdynię? Najlepiej na wszystkie możliwe sposoby – węchem, słuchem, smakiem, wzrokiem, dotykiem. No i oczywiście sercem.

Jak wiosną pachnie miasto z morza, miasto parków, kwietników i lasów? Co słychać w mieście budzącym się z zimowego snu? Które z ptaków usłyszymy w lasach Kępy Redłowskiej i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? Czy te same, co w parku Kolibki lub w jednym z parków kieszonkowych, gdzie zharmonizują się z pobrzękiwaniem dzwonków rowerowych i wielkomiejskim gwarem oraz muzyką graną w plenerze i salach koncertowych? Na molo Południowym mewy przekrzykiwać będą syreny pasażerskich statków, a na ulicach głosy przewodników turystycznych będą silniejsze niż szum ulicy. Póki co turystów jeszcze słychać niewielu, więc to idealny czas na przedsezonowy relaks i wytchnienie po długiej, mroźnej zimie.

Jakie smaki będą dominować tej wiosny na Szlaku Kulinarnym Centrum Gdyni? Nie zabraknie na pewno kaszubskich nowalijek z Hal Targowych, gdzie chętnie zaopatrują się kucharze. Na bulwarze Nadmorskim i molo Południowym znów posmakujemy smażonych ryb, gofrów i lodów. A na plenerowych imprezach i festynach skosztujemy potraw z food trucków. Wiosna będzie smakowała też czekoladą, bo Centrum Nauki Experyment szykuje w kwietniu czekoladowy weekend!

A co ze zmysłem wzroku? Co zobaczymy w mieście po zimie? Czekają m.in. nowe odsłony wycieczek Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Nie zabraknie spacerów fotograficznych i z przewodnikami. W Parku Centralnym będzie można nacieszyć oczy mistrzowsko dobranymi i skomponowanymi rabatami kwiatowymi, a na Kamiennej Górze ukwieconymi drzewami owocowymi. W rezerwatach na terenie gdyńskich lasów zaobserwujemy budzącą się do życia naturę i dziką przyrodę. Jeszcze inne potrzeby nasz zmysł wzroku zaspokoi w gdyńskich instytucjach kultury – teatrach, kinach, muzeach, galeriach sztuki.

Poczujemy też Gdynię całym ciałem, dotykiem. Kiedy temperatura na termometrach poszybuje w górę, w parkach i na plaży odżyje joga, pilates, gimnastyka, zumba i inne aktywności, po których mięśnie będziemy czuć jeszcze na drugi dzień. Zaś błogi relaks poczujemy w ciele po wieczorze w spa i nocy w wygodnym łóżku komfortowego, hotelowego pokoju.

Emocje sportowe i adrenalinę poczujemy na różnych turniejach i wydarzeniach sportowych lub w Adventure Parku w Kolibkach.

A jak już poznamy wiosenną Gdynię wszystkimi zmysłami, to na pewno poczujemy ją też w sercach. Łatwo się o tym przekonać. Wystarczy zapoznać się z wiosennymi atrakcjami przygotowanymi przez miasto, zajrzeć do przewodnika i otworzyć się na nowe doznania, jakie niesie Gdynia.

Odkryj Gdynię z nowym przewodnikiem!

Z myślą o tych, którzy chcieliby dowiedzieć się m.in. jakie są największe atrakcje Gdyni czy jakie lokalne wydarzenia warto zapisać sobie w kalendarzu, przygotowaliśmy nowy „Przewodnik po Gdyni”. To prawdziwe kompendium wiedzy, nie tylko dla turystów! Z przewodnika warto skorzystać zarówno wtedy, gdy Gdynię odwiedzamy tylko podczas weekendu, jak i wtedy, gdy zdecydujemy się pozostać w mieście z morza i z marzeń na dłużej. To kompletny poradnik, dzięki któremu możemy poznać najciekawsze lokalne atrakcje, wydarzenia, ludzi oraz miejsca.

Publikacja została przygotowana w języku polskim i angielskim. Jest dostępna w dwóch wersjach interaktywnych: na urządzenia mobilne oraz w wersji desktop (do wyświetlania na ekranie komputera). Kliknięcie w wybrany odnośnik, czytelnik przeniesie się bezpośrednio na stronę www, profil na Facebooku czy miejsce w Google Maps.

Elektroniczna forma przewodnika to jednak nie wszystko. Wkrótce zostanie wydana również jego drukowana wersja. Będzie ona liczyć 84 strony.

Najciekawsze gdyńskie atrakcje i miejsca można także poznawać dzięki instagramowej funkcji „Przewodnik”.

#WiosnawGdyni. Pokaż, jak Ty odkrywasz Gdynię!

 

Kalendarz wydarzeń. Dzieje się na wiosnę #wGdyni! 

 

W najbliższych miesiącach nie zabraknie atrakcji, które sprawią, że niezależnie od pogody w Gdyni nikt nie będzie się nudzić. W ofercie na wiosnę znajdzie się zarówno coś dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, a także dla całych rodzin.

W związku z dynamiczną i wciąż rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz wprowadzaniem nowych obostrzeń prezentowany harmonogram może się zmienić. Wydarzenia mogą zostać odwołane, przełożone na inny termin lub zmienić formułę. Wszystkie planowane atrakcje i ich terminy pojawią się w uzupełnianym na bieżąco kalendarzu imprez: https://www.gdynia.pl/kalendarz.

Wiosna w Centrum Nauki Experyment

Wiosna kojarzy się z budzeniem przyrody do życia i bujną zielenią, zatem w pierwsze dni tej pory roku Experyment wypełni się warsztatami, prelekcjami i ciekawostkami poświęconym roślinom i ich niezwykłym cechom. Będzie naprawdę zielono! 

Atrakcje odbędą się w formule online. Informacje na ten temat można śledzić na profilu Centrum Nauki Experyment na Facebooku oraz stronie experyment.gdynia.pl.

zaplanowane wydarzenia:

 • 10-11.04Czekoladowy weekend w Experymencie
  Doświadczalnie o czekoladzie, właściwościach, korzyściach. Będzie słodko i gorzko i z pewnością naukowo.
 • 22-25.04Eko-weekend
  Zielony styl życia, zielone miasto, zielone zakupy, zielone potrzeby człowieka. Zaopatrzycie się z kawał dobrej wiedzy i być może wprowadzicie do swego życia więcej zielonych trendów.
 • 1 – 3.05Majówka z Experymentem / Majówkowy weekend z Experymentem
  Poznać z bliska fascynujący świat Bajek robotów – z nami to możliwe. Zainspirowani twórczością Stanisława Lema przygotujemy wiele aktywności, które przybliżą futurystyczne wizje autora.
 • 29.05 – 1.06 Dzień Dziecka z Experymentem
  Co myśli pieseł, a co czuje kitku? Czyli jak zrozumieć naszych futrzastych, i nie tylko, przyjaciół. W programie, między innymi, behawiorysta zwierzęcy opowie, jak świadomie adoptować zwierzę, jak przygotować dom na przybycie nowego czworonożnego członka rodziny i jak rozmawiać o tym z dziećmi? Będzie wesoło i naukowo.

Coś dla miłośników teatru i filmu

Gdynia kulturą i sztuką stoi! Na szczególną uwagę w wiosennej ofercie zasługuje spektakl Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej pt. „Rewia 70 & France”. W jego programie znajdują się polskie piosenki lat 70. i przeboje francuskie. Ze sceny płyną utwory m.in.: Anny Jantar, Andrzeja Rosiewicza, Maryli Rodowicz, Urszuli Dudziak, Jacka Kaczmarskiego, ABBY, Edith Piaf, Mireille Mathieu, Joe Dassina, Vanessy Paradis czy Ingrid.

Z kolei Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotował na wiosnę premierę spektaklu Karola Olgierda Borchardta „Znaczy kapitan” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Słynni kapitanowie, statki parowe, transatlantyki i legendarne żaglowce. Morze i kobiety. „Znaczy kapitan” to pełen radości i humoru hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi. Porywająca kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Głęboka woda, wielka przygoda i piękne kobiety. Obowiązkowa pozycja nad morzem!

W Gdyni nie zapominamy także o miłośnikach wielkiego ekranu. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dni Krytyki Filmowej, łączące pokazy filmowe z prelekcjami i dyskusjami znawców kina. Są one świetną okazją dla publiczności do wymiany poglądów i rozmów na temat sztuki filmowej. Wiosna w Gdyni to także święto miłośników kina i filmów dokumentalnych, czyli kolejna edycja Millennium Docs Against Gravity. Wydarzenie odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej. W dniach 21-30 maja zaplanowano część kinową w siedmiu miastach: Gdyni, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy oraz Lublinie. Następnie widzowie będą mogli obejrzeć niektóre filmy z tegorocznego programu online na platformie vod.mdag.pl.

Gdyńskie muzea – na wiosnę

Wiosna 2021 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni to ostatnia szansa na zobaczenie wystawy czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”. Otwarta do 30 maja ekspozycja prezentuje 350 unikatowych obiektów z Francji i Belgii, które przybliżają codzienne życie polskiej rodziny górniczej na emigracji w XX-leciu międzywojennym.

Z kolei Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na dwie wystawy czasowe:

 • Janusz Kaniewski. Polskie projekty, polscy projektanci – otwarta do 30 maja.
  Janusz Kaniewski to uznany na świecie polski projektant samochodów. Wizjoner, wrażliwy na estetykę przestrzeni publicznej. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.
 • Legenda Radmoru – wystawa czasowa – otwarta do 29 sierpnia.
  Na wystawie zaprezentowano ponad pięćdziesiąt lat historii komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego. Ekspozycja staje się tłem dla opowieści o ludziach, którzy swoją codzienną pracą budowali gdyńską legendę – legendę Radmoru.

Inne wiosenne hity #wGdyni! 

 • 21.04 – Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej (Visual Concert)Gdynia Arena
  Koncert z filmową projekcją najpiękniejszych miejsc świata – niezwykłe multimedialno-muzyczne show.
 • 7-9.05 – Ogród & Wielka Majówka! Targi, kiermasz i piknik rodzinny. Park Kolibki 
 • 15.05 – Koncert Stanisława Soyki, Sala Koncertowa Portu Gdynia
 • 28.05 – 12.06 – Gdynia Classica Nova, 28.05 – plenerowy koncert inauguracyjny, na Placu Grunwaldzkim
 • 18 – 20.06.2021 lub 25-27.06.2021 – Arka Gdynia Summer CUP 2021obiekty Gdyńskiego Centrum Sportowego 
  Turniej piłkarski dla dzieci do 12. roku życia, turniej ma charakter międzynarodowy.
 • 8-20.06 – Turniej koszykarski 3×3 Gdyniaobiekty Gdyńskiego Centrum Sportowego 
  Druga edycja turnieju koszykarskiego łączącego zawodników występujących na profesjonalnych koszykarskich parkietach i amatorów w formule koszykówki ulicznej 3×3. Podobnie jak w pierwszej edycji w Gdyni w ramach imprezy odbędą się mistrzostwa Polski do lat 17 oraz 23.

 

Zarezerwuj nocleg w Gdyni 

Spotkajmy się w Gdyni – z morzem w tle! W zakładce gdynia.pl/poczujwiosne przygotowaliśmy pełną ofertę miejsc noclegowych w gdyńskich hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Warto pamiętać o niej już teraz, planując wiosenne wypady w ciągu najbliższych miesięcy.

Zapraszamy także do skorzystania z oferty hoteli rekomendowanych przez Gdyńską Radę Turystyczną, która dostępna jest na stronie grt-gdynia.pl/hotele-gdynia/.

 

PODOBNE WPISY