Kulinarne inspiracje Jarmarku Świątecznego w Gdyni

Tradycje bożonarodzeniowych jarmarków sięgają końca XIII wieku i przybyły do nas z Austrii. Obecnie ich bogata oferta, skierowana jest do mieszkańców miast oraz mniejszych i większych miejscowości. Na Pomorzu od wielu lat zainteresowaniem nie tylko wśród turystów, cieszą się jarmarki:  w Gdańsku i Sopocie. W tym roku Gdynia zaoferowała mieszkańcom niepowtarzalną, świąteczną atmosferę, udostępniając na tę okazję teren placu Grunwaldzkiego wraz z muszlą koncertową. Kameralność gdyńskiego jarmarku oraz specjalnie zaprojektowane nowoczesne iluminacje świetlne to jedne z wielu atrakcji, jakie włodarze miasta proponują Gdynianom. Popołudnia są szczególną okazją, by posłuchać świątecznych występów na żywo oraz dołączyć się do wspólnego śpiewania pastorałek. Do współpracy zostali zaproszeni najlepsi artyści i wykonawcy z Gdyni, Trójmiasta oraz regionu.

Hitem gdyńskiego Jarmarku są wyśmienite kulinaria, których aromaty przyciągają odwiedzających. Nie sposób nie przejść obojętnie obok  stoisk, których lady uginają się od ręcznie wykonanych pierników, cukierków, pierogów, czy regionalnych wędlin i kiełbas. Króluje rozgrzewający bigos, torty i wypieki własnej roboty, mnogość odmian miodów, a także gorąca czekolada, grzane wino z owocami oraz rozgrzewający cydr. Śmiało można stwierdzić, że przebojem są tradycyjne potrawy  bożonarodzeniowe z różnych zakątków świata. Kulinarną ofertę gdyńskiego jarmarku zdominowały litewskie specjały, węgierskie ciasta drożdżowe, czy greckie chałwy. Wymagający smakosze również znajdą coś dla siebie. Stoiska z hiszpańskimi churros, czy azjatyckie warianty potraw ze świątecznego stołu to ukłon w stronę nowoczesności i najnowszych trendów kulinarnych, panujących w Gdyni. Bez wątpienia najbliższe dwa tygodnie na placu Grunwaldzkim będą szansą, by poznać nowości kulinarne oraz zainspirować się przed bożonarodzeniową ucztą.

Po sąsiedzku, moc pyszności czeka  na odwiedzających wejherowski Jarmark Bożenarodzeniowy. Na świątecznych stoiskach na placu Wejhera dostępna jest bogata oferta aromatycznych kaw smakowych, miody kremowane, syryjskie słodycze, chleb oraz artykuły spożywcze z Kresów Wschodnich. Amatorzy tradycyjnych, rzemieślniczych wyrobów wędliniarskich z pewnością znajdą coś wyjątkowego dla siebie. Stragany jarmarkowe przyciągają oko i zachęcają do spróbowania wyrobów, przygotowywanych według oryginalnych receptur, bez konserwantów. Na gorąco i na zimno zakupić można oscypki, chleb ze smalcem, własnej produkcji cukierki i lizaki, a także hit kulinarny wejherowskiego jarmarku – produkty osmańskie: chałwy tureckie, lokum, rachatłukum. Warto w tym czasie odwiedzić plac Wejhera choćby dlatego, że oferta wystawiennicza poszerzona została o kulinaria nawiązujące do tradycji regionu. Przykładem są ryby wędzone i świeże oraz różnorodność przetworów rybnych, które goszczą na stole podczas Świąt.

Fot. P. Burda – Rzemieślnik Światła

Gdyński Jarmark Świąteczny

8 – 22 grudnia –

Poniedziałek – czwartek: 13:00 – 19:00

Piątek: 13:00 – 21:00

Sobota – niedziela: 11:00 – 21:00

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wejherowie

7- 22 grudnia –

Poniedziałek – czwartek: 12:00 – 20:00

Piątek– niedziela: 12:00 – 21:00

 

 

 

 

 

Polecamy